Wisconsin Dartball
State Tournament Results
By Year
2019 - 4-Player
Class A
Championship Consolation
1 Pete and Sons
Green Bay
Merty
Manitowoc
2 Yahr Oil 1
West Bend
Dopps
West Allis
3 Mr. Ding & Dent
Kenosha
4 The Gravel Pit
Plymouth
Class B
Championship Consolation
1 Big Guys
Hartford
Dallaire Realty
Green Bay
2 Antonioni Well
Mayville
Duthie Construction
Hartford
3 Corkys
Marinette
4 Varsity Club
Oshkosh
Class C
Championship Consolation
1 Woodys
North Lake
Rotruckers
Butler
2 Toms Bar
Slinger
GK Remodel
West Bend
3 Rexpid
West Bend
4 Nips
Pewaukee
2019 - 9-Player
Class A
Championship Consolation
1 Yahr Oil
Bob Yahr
Watertown, Oshkosh
KAZ
Dean Zubke
Watertown
2 Hoenecke
Bob Leskovar
Watertown
V&M Campground
Kurt Kunz
Rice Lake
3 Neumann Plumbing & Heating
Josh Pieper
Howards Grove
4 Pete & Son's Construction
Scott Peterson
Green Bay
Class B
Championship Consolation
1 Win Lakers
Ed Huckstorf
Muskego
Finn Pattern
Randy Bevilacqua
Rhinelander
2 Racer's Hall
Russ Horneck
Plymouth
Lemke Motorsports
3 Bull Pen
Gary Alberts
Kewaunee
Zondlo's
Jacob Borman
Rib Lake
4 Ox & Cats
Gary Boley
Class C
Championship Consolation
1 Rosco's
Neil Gest
West Allis
Wyandot
Kevin Parsell
Upper Sandusky, OH
2 Wally's Boys
Dallas Topper
Eau Claire
Woodpecker Bar & Grill
Dennis Cleland
Rhinelander
3 Stiney's
Sam Waugaman
Tiffan, OH
Vanguard Insurance
Mike Thompson
Barron
4 Bartelt Bus Service
Damin Bartelt
Rib Lake
Women
Championship Consolation
1 L&R Trophy
Lori Roecker
2 Zondlo's
Renee Zondlo
Rib Lake
Randy's Candies
Linda Anderson
West Allis
3 Lou's Crew
Carrie Gabriel
Marinette
4 Mariah's Mz's
Nina Wiegert
Kenosha
2018 - 4-Player
Class A
Championship Consolation
1 Eau Claire Auto parts
Travis Logslett
Eau Claire
Yahr Oil !
Bob Yahr
West Bens
2 Skippys
Bill Dubnicka
Barron
A & W
Scott Nietzel
Amerahn
3 Pete & Sons
Scott Peterson
Green bay
4 Hoenecke Painting
Bob Leskovar
Watertown
Class B
Championship Consolation
1 Drexel
Travis Kissinger
Jump Around
Todd Halverson
Waukesha
2 A & W Antonioni Well
Mayville
3 Sheryls
Bruce Frank
Ackerville
4 K-Town
Duane Kinjerski
Kiel
Class C
Championship Consolation
1 T2 Lawncare
Lowell Topper
Eau Claire
Pump n' Thrust
Rick Nolwiakowski
Milwaukee
2 Woody's
Brian Tolzman
North Lake
GK Remodel
Gabe Kempf
West bend
3 Slinger House
Jay Aulenbacher
Slinger
4 Corky's
Brennan Gabriel
Rosholt
2018 - 9-Player
Class A
Championship Consolation
1 Pete & Sons
Scott Peterson
Green Bay
Gerhards
Mark Peterson
Eau Claire
2 Yahr Oil
Bob Yahr
West Bend
Eau Claire Auto Parts
Travis Logslett
Eau Claire
3 Neumann Heating & Plumbing
Josh Pieper
Howards Grove
4 Mr. Ding and Dent
Brian Niese
Kenosha
Class B
Championship Consolation
1 V & M Bar
Kurt Kunz
Rice Lake
Antonioni Well
Kettle Moraine
Lucas Antonioni
2 Nordic
Nick Fries
Viroqua
Whiskey Corners
Todd Halverson
Waukesha
3 Blue Willow
Darrell Kottke
Wausau
VFW Crusaders
Cory Tussler
Kenosha
4 Cattail Tap
Jack Buksa
Rib Lake
Truckpolisher.com
Kewauskum
Frank Lord
Class C
Championship Consolation
1 DJ's Oconto Lanes
Todd Polzin Sr.
Colman
Chaser's Sports Bar & Grill
Kurt Knutson
Sturgeon Bay
2 Reedsburg Area Hurlers
Tim Benson
Reedsburg
Geurts Bar
Paul Brunette
Green Bay
3 Corky's Lite
Dan Knitter
Marinette
Uptown
Mark Joel
Oshkosh
4 The Taj
Dennis Cleland
Rhinelander
Our Redeemer
Dale Ginder
Eau Claire
Women
Championship Consolation
1 Landmark Ladies
Jenny Lavicka
Athens
Extreme Clean
Eric Anderson
Eau Claire
2 Lou's Crew
Lou Knitter
Marinette
Bullpen
Tiffany Pichette
Kewaunee
3 Zondlo's Babs
Breanne Polacek
Rib Lake
4 New Look
Laura Parsell
Sandusky, Ohio
2017 - 4-Player
Class A
Championship Consolation
1 Pete & Sons
Scott Peterson
Green Bay
Club 40
Travis Logslett
Eau Claire
2 Yahr Oil
Bob Yahr
West Bend
Pete & Sons Too
Mike Goetsch
Green Bay
3 Pioneer Bowl
Chad Kuhfuss
Richfield
4 Piepers Infdoor Aire
Josh Pieper
Kiel
Class B
Championship Consolation
1 Generations
Bruce Frank
Hartford
Wauzaukee Lutheran
Joel Heidtke
Cedarburg
2 GK Remodel
Gabe Kempf
West Bend
Heise's
Mike Heisdorf
West Bend
3 Slinger House
Jay Aulenbacher
Slinger
4 Jump Around
Todd Halverson
Waukesha
Class C
Championship Consolation
1 Dopps
Chad Beyler
West Allis
Antonioni Well
Lucas Antonioni
Mayville
2 Big Guys
Kyle Opetz
Hartford
Kens Fareway Inn
Tony Klosowski
Milwaukee
3 Pump n' Thrust
Rick Wolniakowski
Milwaukee
4 Sportscorner 1
Jesse Schaetzel
Germantown
2017 - 9-Player
Class B
Championship Consolation
1 Hillcrest Generations Duthie Const
2 Nehring Drywall Fec's 2
3 Woody's Bullpen
4 Dopp's Corky's
Class C
Championship Consolation
1 TruckPolisher.com Ripley's
2 Kathy's Buffalo Bar Corner Pub
3 Stiney's Flyin Finn
4 WIVA Lyons Den
Women
2016 - 4-Player
Class A
Championship Consolation
1 Pete & Sons
Green Bay
Dean & Sues
Eau Claire
2 –Hallmann Lindsay Paints
Two Rivers
3 Brian’s Boomers
Kenosha
4 Club 40
Eau Claire
Class B
Championship Consolation
1 Sportscorner 1
Germantown
2 Sparky’s
Kiel
St. Pauls
Sheboygan
3 Hofa Park
Green Bay
4 Marsh Inn
Collins
2015 - 4-Player
Class A
Championship
1 Yahr Oil
Bob Yahr
West Bend
2 Pete & Sons
Scott Peterson
Green Bay
2015 - 9-Player
Class A
Class B
Class C
Championship Consolation
1 Corky's Leroy's
Oshkosh
2 Ripley's The Bar
3 Reedsville Sportsman Club Barley Pop
2014 - 9-Player
Class A
Championship
1 Pete & Sons
Scott Peterson
Green Bay
Class B
Championship
1 Studz
Ron Olszewski
Milwaukee
Class C
Championship
1 Bobble Hedz
Lance Shorey
West Allis
Women
Championship
1 Landmark Girls
Jenny Lavicka
Athens
2013 - 9-Player
Class A
Championship
1 Pete & Sons
Scott Peterson
Green Bay
Class B
Championship
1 Hallman Lindsay
Jerry "Gus" Gospodarek
Manitowoc
Class C
Championship
1 PJ's Pub & Grill & Billiards
Gregg Gawronski
Milwaukee
Women
Championship
1 Landmark Girls
Jenny Lavicka
Athens
2012 - 9-Player
Class A
Championship
1 Pete & Sons
Scott Peterson
Green Bay
Class B
Championship
1 Grace Lutheran
Roger Nehring
Augusta
Class C
Championship
1 Security Financial
Jim Mayo
Durand
Women
Championship
1 Landmark Girls
Jenny Lavicka
Athens
2011 - 9-Player
Class A
Championship
1 Gerhard's Plumbing
Mark Peterson
Eau Claire
Class B
Championship
1 Sauve's
Al Komoroski
Two Rivers
Class C
Championship
1 Strieter's Crew
Mike Strieter
Waukesha
Women
Championship
1 LR Trophy
Lori Roecker
Kewaskum
2010 - 9-Player
Class A
Championship Consolation
1 Geidel Enterprises
Mike Heisdorf
West Bend
Ginger Snaps
Oshkosh
2 Hickory Inn
South Milwaukee
Yahr Oil
Boltonville
Class B
Championship
1 Neumann Plumbing
Josh Pieper
Howards Grove
2 Mike's Shop
Barron
Class C
Championship
1 Cashton
Luke Schwarz
Cashton
2 Southern Stars
Beloit
Women
Championship
1 LR Trophy
Lori Roecker
Kewaskum
2 Pasquali'S Ladies
Kenosha
2009 - 9-Player
Class A
Championship
1 Hickory Inn
Bob Leskovar
S. Milwaukee
Class B
Championship
1 Pat's Oak Manor
Ken Fare
South Milwaukee
Women
Championship
1 LR Trophy
Lori Roecker
Kewaskum
2008 - 9-Player
Class A
Championship
1 Yahr Oil
Curt Yahr
West Bend
Class B
Championship
1 Bunkelman Builders
Lowell Bunkelman
Kewaskum
Women
Championship
1 LR Trophy
Lori Roecker
Kewaskum
2007 - 9-Player
Class A
Championship
1 Hickory Inn
Bob Leskovar
S. Milwaukee
Class B
Championship
1 Bull Pen
Jody Annoye
Brussels
Women
Championship
1 LR Trophy
Lori Roecker
Kewaskum
2006 - 9-Player
Class A
Championship
1 Hickory Inn
Bob Leskovar
S. Milwaukee
Class B
Championship
1 Reedsville Sportsmen
Gilbert Krueger
Reedsville
Women
Championship
1 LR Trophy
Lori Roecker
Kewaskum
2005 - 9-Player
Class A
Championship
1 Bay Area Darters
Scott Peterson
Green Bay
Class B
Championship
1 Stone Faces
Gene Vojtisek
Kenosha
Women
Championship
1 LR Trophy
Lori Roecker
Kewaskum
2004 - 9-Player
Class A
Championship
1 MBC Sports
Bruce Green
Mondovi
Class B
Championship
1 TNT Roofing
Lowell Topper
Mondovi
Women
Championship
1 LR Trophy
Lori Roecker
Kewaskum
2003 - 9-Player
Class A
Championship
1 Sportsmen's Bar
Dan Redig
Sheboygan
Class B
Championship
1 Cocktails & Dreams
Dean Zubke
Watertown
Women
Championship
1 LR Trophy
Lori Roecker
Kewaskum
2002 - 9-Player
Class A
Championship
1 Sauve's Auto Service
Al Komoroski
Two Rivers
Class B
Championship
1 Bourdos
Tim Bourdo
Big Bend
Women
Championship
1 Wall Street
Bunnie Daughtery
Eagle River
2001 - 9-Player
Class A
Championship
1 Sauve's Auto Service
Al Komoroski
Two Rivers
Class B
Championship
1 Rudy's
John Parma Jr.
Two Rivers
Women
Championship
1 R.P.C.C.
June Wiedeman
Rhinelander
2000 - 9-Player
Class A
Championship
1 Sauve's Auto Service
Al Komoroski
Two Rivers
Class B
Championship
1 Ann's Uptown
Dean Zubke
Watertown
Women
Championship
1
1999 - 9-Player
Class A
Championship
1 Sauve's Auto Service
Al Komoroski
Two Rivers
Class B
Championship
1 Jill's Bar
Scott Peterson
Green Bay
Women
Championship
1
1998 - 9-Player
Class A
Championship
1 Hickory Inn
Bob Leskovar
S. Milwaukee
Class B
Championship
1 Turner Bucks
Randy Schlesner
Watertown
Women
Championship
1 Sauve's Auto Service
Marie Jentsch
Two Rivers
1997 - 9-Player
Class A
Championship
1 Hickory Inn
Bob Leskovar
S. Milwaukee
Class B
Championship
1 Jill's Bar
Scott Peterson
Green Bay
Women
Championship
1
1996 - 9-Player
Class A
Championship
1 Sauve's Auto Service
Al Komoroski
Two Rivers
Class B
Championship
1 Schmidt Farm
Kewaskum
Women
Championship
1
1995 - 9-Player
Class A
Championship
1 H&L Cattle
John Loomis
Mondovi
Class B
Championship
1 Tire Center
Lonnie LeRoy
Sturgeon Bay
Women
Championship
1 Zirbel Concrete
Salem
1994 - 9-Player
Class A
Championship
1 Sauve's Auto Service
Al Komoroski
Two Rivers
Class B
Championship
1 Barley Pop Pub
Ray Heilgendorf
Germantown
Women
Championship
1
1993 - 9-Player
Class A
Championship
1 Chissy's Pub
Wayne Kohl
Waldo
Class B
Championship
1 Barley Pop Pub
Ray Heilgendorf
Germantown
Women
Championship
1 Sauve's Auto Service
Marie Jentsch
Two Rivers
1992 - 9-Player
Class A
Championship
1 First Class
Ken Fare
Milwaukee
Class B
Championship
1 Arty's
David Fare
Kenosha
Women
Championship
1
1991 - 9-Player
Class A
Championship
1 Sauve's Auto Service
Al Komoroski
Two Rivers
Class B
Championship
1 Roger's Gin Mill
Ralph Walentowski
Kenosha
Women
Championship
1
1990 - 9-Player
Class A
Championship
1 Castaways
David E. Kiesow
Oshkosh
Class B
Championship
1 Rosalee's Midtown Tap
Women
Championship
1
1989 - 9-Player
Class A
Championship
1 Andre's
BJ VandenAvond
Sturgeon Bay
Class B
Championship
1 Breese Blue
Watertown
Women
Championship
1
1988 - 9-Player
Class A
Championship
1 Yahr Oil
Curt Yahr
West Bend
Class B
Championship
1 Hillcrest
Donn Roecker
Mayville
Women
Championship
1 L & L Country Inn
Chris Annoye
Lincoln
1987 - 9-Player
Class A
Championship
1 Cruz Trucking
Bob Leskovar
Racine
Class B
Championship
1 2nd Avenue
Watertown
Women
Championship
1 LR Trophy
Lori Roecker
Kewaskum
1986 - 9-Player
Class A
Championship
1 Cruz Trucking
Bob Leskovar
Racine
Class B
Championship
1 MC Production
Jerry Schulz
Hartford
Women
Championship
1
1985 - 9-Player
Class A
Championship
1 Paul's Repair
Gary Klukas
Colfax
Women
Championship
1 LR Trophy
Lori Roecker
Kewaskum
1984 - 9-Player
Class A
Championship
1 Cruz Trucking
Bob Leskovar
Racine
Women
Championship
1 LR Trophy
Lori Roecker
Kewaskum
1983 - 9-Player
Class A
Championship
1 Cruz Trucking
Bob Leskovar
Racine
Women
Championship
1
1982 - 9-Player
Class A
Championship
1 Dartball News
Jim Hinckle
Milwaukee
Women
Championship
1
1981 - 9-Player
Class A
Championship
1 Pleasant View Bldrs.
Bob Leskovar
Germantown
Women
Championship
1 Starlite Club Girls
Kenosha
1980 - 9-Player
Class A
Championship
1 McFadden's Trucking
George McFadden
Eau Claire
1979 - 9-Player
Class A
Championship
1 Pinky's Bar
Fran Wagner
Oshkosh
1978 - 9-Player
Class A
Championship
1 Binder Plumbing
Jim Hinckle
Mequon
1977 - 9-Player
Class A
Championship
1 AMC Pacers
Ray Whitehead
Kenosha
1976 - 9-Player
Class A
Championship
1 McFadden's Trucking
George McFadden
Eau Claire
1975 - 9-Player
Class A
Championship
1 Yahr Oil
Curt Yahr
Boltonville
1974 - 9-Player
Class A
Championship
1 McFadden's Trucking
George McFadden
Eau Claire
1973 - 9-Player
Class A
Championship
1 Loomis Eau Claire
Lee Loomis
Eau Claire
1972 - 9-Player
Class A
Championship
1 McFadden's Trucking
George McFadden
Eau Claire
1971 - 9-Player
Class A
Championship
1 Panzer Division
Jim Hinckle
West Allis
1970 - 9-Player
Class A
Championship
1 McFadden's Trucking
George McFadden
Eau Claire
1969 - 9-Player
Class A
Championship
1 Oshkosh Vultures
Dave Schettle Sr.
Oshkosh
1968 - 9-Player
Class A
Championship
1 Panzer's Service
Jim Hinckle
West Allis
1967 - 9-Player
Class A
Championship
1 McFadden's Trucking
George McFadden
Eau Claire
1966 - 9-Player
Class A
Championship
1 McFadden's Trucking
George McFadden
Eau Claire
1965 - 9-Player
Class A
Championship
1 Van's Shop-Rite
Jerry Mathwig
West Allis
1964 - 9-Player
Class A
Championship
1 Oshkosh Vultures
Dave Schettle Sr.
Oshkosh
1963 - 9-Player
Class A
Championship
1 Allen-Bradley
Gordy Wendorf
Milwaukee
1962 - 9-Player
Class A
Championship
1 Allen-Bradley
Gordy Wendorf
Milwaukee
1961 - 9-Player
Class A
Championship
1 Kuchta's Beer Depot
Jerry Mathwig
West Allis
1960 - 9-Player
Class A
Championship
1 Harley-Davidson
Ray Walz
Milwaukee
1959 - 9-Player
Class A
Championship
1 Borgwardt Poultry
Don Borgwardt
Milwaukee
1958 - 9-Player
Class A
Championship
1 Allen-Bradley
Gordy Wendorf
Milwaukee
1957 - 9-Player
Class A
Championship
1 Allen-Bradley
Gordy Wendorf
Milwaukee
1956 - 9-Player
Class A
Championship
1 Johnny & Gails
Milwaukee
1955 - 9-Player
Class A
Championship
1 Borgwardt Poultry
Don Borgwardt
Milwaukee
1954 - 9-Player
Class A
Championship
1 Allen-Bradley
Gordy Wendorf
Milwaukee
1953 - 9-Player
Class A
Championship
1 Club Cairo
Kenosha
1952 - 9-Player
Class A
Championship
1 Play Shop
Jerry Mathwig
West Allis
1951 - 9-Player
Class A
Championship
1 Stan & Ben's
Kenosha
1950 - 9-Player
Class A
Championship
1 Stan & Ben's
Kenosha
1949 - 9-Player
Class A
Championship
1 Kolmos Tavern
Pleasant Prairie
1948 - 9-Player
Class A
Championship
1 Northside Lutherans
Orv Seiser
Milwaukee
1947 - 9-Player
Class A
Championship
1 Bohats
Pleasant Prairie
1946 - 9-Player
Class A
Championship
1
1945 - 9-Player
Class A
Championship
1
1944 - 9-Player
Class A
Championship
1
1943 - 9-Player
Class A
Championship
1
1942 - 9-Player
Class A
Championship
1 KI-NASH-A
Kenosha
1941 - 9-Player
Class A
Championship
1 Bohats
Kenosha
1939 - 9-Player
Class A
Championship
1 No Record